четвер, 14 липня 2022 р.

Всесвітній день змій


16 липня у світі відзначають Всесвітній день змій. В європейській культурі змія є символом мудрості та знань і саме тому вона зображена на емблемі лікарів. Змій у світі безліч, але не всі вони отруйні або небезпечні. Більшість із них бояться людей так само, як їх бояться люди. На Землі змії водяться практично всюди. Їх немає лише на деяких островах і на одному континенті - Антарктиді.  Змій можна зустріти практично у всьому світі, вони не живуть на північному та південному полюсі, а також їх немає в Новій Зеландії, Ісландії та Ірландії.  У світі налічується понад три тисячі видів змій, з яких приблизно 750 є отруйними та понад 250 - можуть вбити людину лише одним укусом. Змії не можуть жувати їжу і тому змушені ковтати її повністю. Рот змії дуже пластичний, специфічна форма черепа та не суцільна нижня щелепа дають змогу проковтнути здобич яка може бути вдвічі більшою ніж сама змія.
Змії - підступні і дуже проворні істоти. На нашій планеті мешкає понад 2000 видів змій, але лише десять відсотків з них є отруйними. Вони користуються отрутою не тільки для полювання, щоб вбити свою жертву, але і в цілях самооборони. Гримуча змія - найнебезпечніша тропічна змія, укус якої смертельний для людини. Дивно, але найбільш небезпечними є саме молоді представники даного виду.  Живуть гримучі змії в багатьох країнах Північної і Південної Америки. При укусі з’являються наступні симптоми: утруднене дихання, параліч, запаморочення. Гадюка - отруйна змія, що мешкає в Євразії.  На місці укусу у людини виникає геморагічний набряк і некроз, а ниючий біль проходить лише через кілька тижнів. Забарвлення гадюки може бути найрізноманітнішим. По темному фону уздовж спини тягнеться смужка, яка зазвичай зигзагоподібна, але буває і з рівними краямиТигрова змія - вид смертельно отруйних змій з сімейства аспідів. Вона мешкає в Австралії, на острові Тасманія і в Новій Гвінеї. У представників цього сімейства на верхній щелепі розташовані два отруйних зуба, по одному з кожного боку. Навколо  отруйної залози розташовується м'яз. Коли змія кусає м'яз натискає на залозу, видавлюючи в зуби отруту, яка через жолобки зубів потрапляє в тіло жертви. Тайпан - одна з найбільш отруйних і агресивних змій світу. До вироблення антидоту від укусу Тайпана вмирали більш ніж в 90 відсотків випадків. Середня довжина тіла дорослої особини становить 180 – 200 см. Отруйні зуби, довжиною майже 1 см, вражають жертву при укусі солідної дозою отрути. Східна коричнева змія живе в Австралії, Індонезії та Новій Гвінеї. Отрута цієї змії здатна викликати кровотечі, параліч м’язів і зупинку серця. Були зафіксовані випадки миттєвої смерті людини після укусу Східною коричневою змією. Випадки укусів зустрічаються досить часто. Це обумовлено тим фактом, що даний вид воліє жити недалеко від населених пунктів і здатний дуже швидко переміщатися.
Гадюка степова - звичайний вид на території центральних, східних та південних областей України. Вид знаходиться під охороною Бернської конвенції, ратифікованої Україною. За розмірами майже така ж як і Гадюка звичайна – 60-65 см. Передня частина голови ледь-ледь видовжена, її краї припідняті. Забарвлена Гадюка степова у бурі відтінки з темним ромбічним малюнком на спині. З кожного боку тіла наявно по одному ряду невеликих розмитих плям. Темне забарвлення є надзвичайно рідкісним. Трапляється у вкритих чагарником степових балках, ярах, заплавах річок, лісосмуги. Гадюка Ренарда - єдина з гадюк України, що  занесена до Червоної книги, як зникаючий вид. Поширена дуже нерівномірно, найбільше знахідок відомо з Причорноморської низовини і Слобожанщини. Раніше вважалась східним підвидом Гадюки степової. Живе у полиновому степу, балках з чагарником, лісосмугах. 
Мідянка звичайна - змія невеликих розмірів: довжина тулуба не перевищує 75 см, хвіст у 3,2-6,6 раза коротший за тулуб. Луска гладенька. Верхня сторона тіла бурих відтінків, інколи сіра. Нижня поверхня тіла рожева, цегляно-червона, сірувата або майже чорна. На голові та шиї характерний темний візерунок. Полоз жовточеревий - є найбільшою змією Європи. Його довжина сягає до 2 м. Забарвлення верхньої сторони тулуба буває різних відтінків оливкового кольору, без візерунка. Черево у нього жовте, палеве, іноді червонувате.В Україні полоз жовточеревий трапляється скрізь у степовій частині. Ці змії живуть зазвичай у відкритому степу, напівпустелях. Живиться полоз жовточеревий гризунами розміром до ховрахів, птахами, їх яйцями, ящірками, рідше іншими зміями.
Сьогодні в Україні налічується 11 видів змій. Лише 3 з них є отруйними, але в більшості випадків вони не несуть загрозу людині. 
Та на жаль, в Україні громадяни щорічно знищують сотні змій. Майже завжди це стається через помилкові уявлення щодо їх отруйності. За малим винятком, українські змії жодним чином не загрожують людині. А частина з цих плазунів – рідкісні види, які перебувають на межі зникнення. 
Всесвітній день змій був заснований з метою допомогти людям дізнатись більше про цих плазунів і про те, на скільки важливу роль відіграють ці тварини в екосистемах.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

              

Немає коментарів:

Дописати коментар