вівторок, 8 червня 2021 р.

8 червня - Всесвітній день океанів

 

8 червня 1992 року на Всесвітньому саміті ООН з навколишнього середовища і розвитку було прийнято рішення про щорічне проведення Дня океанів. 5 грудня 2008 року в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 8 червня було офіційно визнано як Всесвітній день океанів, який будуть відзначати, починаючи з 2009 року.

Всесвітній день океанів - день, який дає привід нагадати про те, що Світовий океан є колискою життя на нашій планеті, 70 % якої вкрито водою, ресурси океану - запорука розвитку і подальшого існування людської цивілізації, його простори - арена світової торгівлі. Роль Світового океану в регулюванні клімату є системоутворюючою, його води - один з основних поглиначів вуглекислого газу.

                                    Цікаві факти про океан

Світовий океан займає майже 3/4 поверхні нашої планети і складається з 4-х океанів: Атлантичного, Індійського, Тихого і Північного Льодовитого.

Вперше людство дізналося про масштаби Світового океану тільки в епоху Великих географічних відкриттів: в 1519-1522 роках португальський та іспанський мореплавець Фернан Могеллан здійснив першу в історії навколосвітню подорож.

Перша наукова експедиція з дослідження Світового океану відбулася 1872 року. Екіпаж британського судна "Челленджер", обладнаний лабораторіями та науковими інструментами, за 3 роки плавання зробив півсотні вимірювань глибини, 362 фіксації температури та 133 проби грунту. Так були закладені основи всієї майбутньої океанографії.

Світовий океан містить 96% всієї води на Землі. 

Біля берегів Австралії розташований найбільший об'єкт, створений живими організмами, - Великий Бар'єрний риф, протяжність якого становить 2,5 тисячі км.

Світовий океан досліджений вченими менше, ніж найближчий космос. До початку ХХІ століття більш-менш вивчено 5% дна океану і 1% його товщі. Тому біологи вважають, що близько 86% видів живих організмів досі не відкриті.

Найбільшу частину кисню для планети Земля виробляє фітопланктон в океані.

Світло проникає вглиб океану на 1000 метрів, а середня глибина Світового океану - близько 4 км. Це означає, що більшість не відкритих поки видів живих організмів існують в непроглядній пітьмі.

Неприємна новина для любителів купатися в океані: всього в одному мілілітрі океанської води - мільйон бактерій і 10 мільйонів вірусів. І не всі вони нешкідливі...

У Світовому океані налічується 7 підводних водоспадів. Між Гренландією та Ісландією є найбільший - його висота близько 4 км.

Понад 90% торгових вантажів світу доставляються за допомогою судноплавства.

Китова акула - найбільша риба Світового океану. Деякі гіганти виростають до 12,5 метрів завдовжки і важать понад 20 тонн.

Кит - найбільша жива істота (до 33 метрів і до 150 тонн).

Найменша рибка Світового океану - Schindleria brevipinguis - живе на Великому Бар'єрному рифі й рідко коли виростає довше 9 мм.

Світовий океан існував на планеті за мільярди років до появи життя.

За 100 останніх років рівень Світового океану піднявся на 25 см.

Швидкість звуку у воді приблизно в 5 разів більша, ніж у повітрі.

Для половини людей на планеті флора і фауна Світового океану - основне джерело їжі.

Акула є символом кровожерливості, хоча щороку від нападів акул помирає менше людей, ніж від укусів бджіл.

Щороку в Світовий океан скидається втричі більше сміття, ніж виловлюється риби.

 

Джерело: інтернет- ресурси

Немає коментарів:

Дописати коментар