Хрещення Господнє відзначається 19 січня і завершує цикл зимових різдвяних свят. Це церковне свято має безліч цікавих традицій і звичаїв святкування в Україні. Різдвяно-новорічний період завершувався святом Водосвята. Його ще називають Водохреща, Хрещення, Ордань, Богоявлення Господнє. Цей звичай прийшов до нас в Україну разом із християнством і став традиційним святом нашого народу.
Ворожіння на Водохреща Цікавою традицією напередодні Водохреща залишається ворожіння. В ніч з 18 на 19 січня незаміжні дівчата намагаються дізнатися свою долю. Ще наші прабабусі використовували багато способів дізнатися, що їх чекає попереду. Найпопулярнішими із них є: суджений-ряджений - ворожіння з чоботом. На ім'я чоловіка. Ворожіння з дзеркалами - опівночі в дзеркальному коридорі повинна з'явитися фігура судженого. Ворожіння на сон. Ворожіння на сімейне щастя. Водохресні купання Найвідоміші традиції свята Йордана пов'язані з водохресними купаннями. Купатися в ополонці 19 січня прийнято тільки в Україні та кількох інших країнах. Для цього воду з ополонки святять, після чого вона, за деякими віруваннями, набуває лікувальних та чудодійних властивостей.
І дотепер люди вірять у цілющі здібності посвяченої води. Щороку безліч сміливців стрибають у крижану ополонку з вірою, що захистяться від хвороб протягом року. Із Йорданом пов’язані численні народні прикмети та обряди: дівчата, набравши з освяченої ополонки води, наливають її у велику миску, на дно кладуть пучок калини або намисто і вмиваються - "щоб лиця красні були". На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки - "щоб сі умила та красна була". У цей день колядники приходять до кожної оселі з віншуваннями та щедрівками.
Немає коментарів:
Дописати коментар